0539 616 33 69

Zeka Testi

Şubat 11, 2016 − Yazar:Psk. Erkan EZERCE −  Çocuk / Ergen Terapisi − Yorum Yok Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zekanın bir çok tanımı olmakla birlikte kısaca zekayı; planlama, algılama, düşünme, bellek, öğrenme ve organize etme yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Bireylerin zeka düzeyleri zeka testleriyle değerlendirilir. Türkiye de geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış en yaygın olarak kullanılan çocuklar için zeka testi WISC-R dır ve 6-16 yaş grubuna uygulanır. WISC-R zeka testi sözel ve performans olmak üzere  12 alt testten oluşmaktadır. Genel bilgi, benzerlik, aritmetik, sözcük dağarcığı, yargılama ve sayı dizisi sözel alt testlerdir. Resim tamamlama, küplerle desen, parça birleştirme, resim düzenleme, şifre ve labirent alt testleri de performans alt testleridir.

Testin süresi çocuğun performansına göre 1-1,5 saat bazı çocuklar da 2 saate kadar sürmektedir. Zeka testi çocuğun zeka bölümü hakkında bilgi verirken ayrıca çocuğun bir çok özelliğini gözlemleme imkanı da vermektedir. Zeka testi uygulamadan önce çocukla iyi bir iletişim kurulmalı, ve hemen teste geçilmemelidir. Ayrıca çocuk aç uykusuz, hasta olmamalı ve geç saatlerde uygulamak çocuktan alınacak performansı etkilemektedir. Zeka testini amacı çocuktan maksimum düzeyde performans almak gerekliliğini unutmamak gerekir.

Teste çocuk gelmeden önce kesinlikle aile çocuğun performans kaygısını artıracak şeyler örneğin “zeka testi”, “test”, “sınav”, “dikkatli ol”, gibi kavramlar kullanılmamalıdır. Çocuğa gerekli açıklamaları uzman yapmalıdır. Genellikle yapılan doğru bir açıklama “ Şimdi seninle bir çalışma yapacağız bu çalışmada kolaydan zora doğru bazı sorular yer alıyor Bazı srular sana kolay gelebilir Bu senden küçük çocuklar içindir. Bazı sorular da sana zor gelebilir Bu da senden büyük abiler/ablalar içindir o yüzden yapamadığın sorular da üzülme ben senin yaşında ki bir çocuğun hangi sorulara cevap verebildiğini görmek istiyorum.” Açıklaması yeterli olacaktır.

Aileye test sonucu rapor şeklinde verilmelidir. Zeka testinin sonuçlarının sadece IQ olarak verilmesinin etik açıdan uygun olmamasının yanında bir yararı da yoktur. İyi rapor, uzmanın yaptığı gözlem, çocuğun yaşıtlarının üstünde, yaşıtlarına uygun ve yaşıtlarının altında becerileri sıralanarak son olarak sonuç kısmı yazılır ve aileye önerilerde bulunulur.

WISC-R Zeka Testi; Öğrenme güçlüğü ( disleksi, matematik bozukluğu ), Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, akademik başarısızlık, algılama güçlüğü, zeka geriliği, üstün zekalı, uyum ve  davranış sorunları gibi farklılıkların tespit edilmesinde yararlanılır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psk. Erkan EZERCE

Psk. Erkan EZERCE
http://www.zonguldakterapi.com/psk-erkan-ezerce/
%d blogcu bunu beğendi: