0539 616 33 69

Türk erkeklerinin %70’i erken boşalıyor

Mart 15, 2012 − Yazar:Psk. Erkan EZERCE −  Erken Boşalma − Yorum Yok Etiketler: , , , , ,

Bir çok erkeğin cinsel hayatını kabusa çeviren erken boşalma. Danışanlarımın ifadeleri genellikle şu şekilde oluyor:

“O an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum”

“Her seferinde korktuğum şey başıma geliyor”

“Her şey çok hızlı gelişiyor, kendimi kontrol edemiyorum”

“Girmeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra hemen boşalıyorum” gibi cümlelerle kendilerini ifade etmektedirler ve kendilerini değersiz ve yetersiz hissetmektedirler. CİNSEL SAĞLIK ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ’nin yaptığı en son çalışmalarında erken boşalma (Denetimsiz boşalma- İstemsiz Boşalma)  %70 oranındadır. Peki erken boşalmayı nasıl tanımlayabiliriz.  Erken boşalma; sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması şeklinde tanımlanır ve bir çok nedenden kaynaklanır. Erken boşalmanın en sık  nedenleri arasında gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, aldatma, çapkınlık, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, gerginlik, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız önem, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin varlığı, gerginlik günah işleme veya suçluluk duygusu, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, anneye aşırı bağlı olma, otoriter babadan korkma vb. gibi psikolojik nedenlerinin yanında  prostatit, üretrit vb. hastalıklar da erken boşalmanın başlıca nedenleri arasındadır. Bu sebeple öncelikli olarak ürolojik muayeneden geçmek yerinde olur.

Yapılan çalışmalar erken boşalan erkeklerin bir takım ortak kişilik özellikleri olduğu görülmüş. Erken boşalan erkekler A tipi kişilik yapısına sahiptir. Erken boşalan erkeklerin kolay aldatma, genelev alışkanlığı, çapkınlık, hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma ve hızlı konuşma, her konuda aceleci davranma, çabuk sinirlenme, kontrolsüz davranışlarda bulunma, çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı bir ruh hali, çocuklukta babayla sorun yaşama veya yataklarını ıslatma, eğitim düzeyinin yüksek oluşu, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan özellikleri vardır.

Erken boşalmanın terapisinde boşalma süresini uzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmektir. Çiftler arasında yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygulara yoğunlaşmaktır. Ayrıca kadın ve erkeklerin fizyolojisi çok farklıdır. Erkekler elektrikli soba gibidir. Çabuk ısınır ve çabuk heyecanlanırlar. Kadınlar ise döküm kalorifer petekleri gibidir yavaş ısınır ve yavaş heyecanlanırlar. Bu nedenle erkekler penislerini kafalarına takmadan  dokunmanın vermiş olduğu hazza odaklanmalı ve anın tadını çıkarmaya çalışmalıdırlar. Çünkü erkeklerin en büyük cinsel organları bacaklarının arasında değil iki kulağının arasındadır, yani beyinleridir. Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir. Figüranların baş rol oynadığı filmler vasatın üstüne çıkamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psk. Erkan EZERCE

Psk. Erkan EZERCE
http://www.zonguldakterapi.com/psk-erkan-ezerce/
%d blogcu bunu beğendi: