0539 616 33 69

Cinsellikte Altın Kurallar – Cinsel Terapi

Mart 25, 2013 − Yazar:Psk. Erkan EZERCE −  Cinsel Terapi, Evlilik Terapisi − Yorum Yok Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazımda sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmeniz için ihtiyaç duyabileceğiz altın kurallardan bahsedeceğim. Çiftler bu altın kuralları gözden geçirip cinsel yaşantılarında nerede eksiklik ve sıkıntı varsa o madde üzerinde önemle durup uygulamaya geçirdiklerinde cinsel yaşamlarında olumlu gelişmeler olacağı kanısındayım. Altın kurallar dediğimizde ilk akla gelen hiç şüphesiz ki “KONUŞMAK” tır.

Çiftler konuşarak kafalarındaki tüm kaygı ve korkularını, üzüntülerini, rahatsız eden şeyleri, cinsellikten beklentilerini ve fantezilerini partnerleriyle paylaşmaları cinsel sorunlarının çözümünde şüphesiz çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Çünkü sorunlu cinsel yaşam için en önemli çözüm kaynağı daha iyi bir iletişimdir. Konuşmada önemli olan verilecek mesajlar partnerinizi suçlamadan, yargılamadan, kendinizi onun yerine koyarak duygularınızı partnerinize açmaktır. Örneğin; hep kendini düşünüyorsun, bencilsin, benimle ilgilenmiyorsun, benim haz almam senin için önemli değil, kendimi kullanılmış hissediyorum demek yerine, “ön sevişmeyi uzun tutarsak yatakta birlikte daha fazla vakit geçirirsek seni daha çok hissederim” demek daha yerinde olacaktır. Böylece partneriniz kendine yapılan bir eleştiri olarak algılamayacaktır. Eğer ki partneriniz cinsellikle ilgili konulara çok kapalıysa bu konuları konuşmayı şiddetle reddediyorsa o zaman “televizyonda, günümüz insanların seks hakkında konuşurken kendilerini daha rahat hissettiklerine dair bir haber izledim. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” gibi bir başlangıç daha iyi olabilir.

İDEAL ORTAM 

Yakalanma korkusuyla yapılan seks eşlerde yarım kalmışlık ve kızgınlık duyguları oluşmasına neden olacaktır. Özellikle kadınların cinsel ilişki için uzun bir ön sevişmeye gereksinimi olduğunu düşündüğümüzde bayan partner “nasıl olsa 2 dakikada her şey bitiyor” cinsel ilişkiye ne gerek var diye düşünüp önce cinsel isteksizlik daha sonra cinsel soğukluk gibi cinsel sorunların oluşmasına neden olabilir. Cinsel sorulanların oluşmaması için ideal ortam cinsel ilişkide önemli bir yer tutuyor. Bunun için telefonlar kapatılmalı, ışıklar rahatsız edilmeyecek seviyeye getirilmeli, odanın ısısı dengelenmeli, kapılar kilitlenmeli ( özellikle küçük çocukları olan çiftler) yani özel ve rahat bir mekan yaratılmalıdır. Ayrıca yemek yedikten sonra sevişmeyin. Sevişmeden önce soğuk içeceklerden kaçının. Çünkü hazımsızlık ve soğuk içecekler cinsel enerjinizde dengesizliğe neden olabilir.

DOKUNMA VE OKŞAMA 

Cinsel bozukların oluşumu ve devam etmesinde başaramama korkusu önemli bir faktördür. Erkeklerde yetersizlik, tatmin edememe, erken boşalma, sertleşme sorunlar vb. korkular vardır. Kadınlarda ise aşağılanma, zarar görme, kirletilme ve kullanılma korkuları mevcuttur. Cinsellik sevgi ve şefkat dolu dokunuşlarla birleştiğinde korkutucu olmaktan çıkacaktır. Aktif bir şekilde okşayan eş diğerinin bedenini hissetmeye çalışmalıdır ve bu esnada vücut şekillerine, cildine vs. dikkat etmelidir. Okşayan eş bu sayede partnerine dokunmanın kendisi için ne kadar keyifli olduğunun farkına varmalıdır. Okşayıcı hareketlerin baskısı ve türü farklılık göstermelidir. Okşanan eş ise bedeninin çeşitli bölgelerinin okşanmasının yarattığı duygulara dikkat etmeli ve keyfini çıkarmalıdır. Böylece partnerinizin gizemini dokundukça keşfedecek, heyecanlı ve zevkli anlar yaşayacaksınız.

ÖN SEVİŞME 

Kadınların daha kolay orgazma ulaşmaları, erkeklerin erken boşalmalarının denetim altına alınması, daha duyarlı ve keyifli bir cinsellik yaşamak için son derece gerekli olan ön sevişme, cinsellikten alınan hazzın arttırılması ve cinsel uyumsuzlukların daha az görülmesi için gereklidir. Yapılan çalışmalar ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayıran çiftlerin daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olduklarını göstermiştir.

KENDİNİ TANIMA VE KENDİNLE BARIŞIK OLMA 

Seksten tam anlamıyla zevk almak için bedeninizi daha iyi tanımalısınız. Sadece cinsel anatomiden değil, cinsel istek uyandırabileceğini düşünmediğiniz bölgelerden de bahsediyorum. Vücudunuzun her parçası güzeldir ve haz duygusu yaratma gücüne sahiptir. İlk önce kendiniz boy aynasında küçük bir inceleme yapmanızı tavsiye ediyorum. Hazır olduğunuzda partnerinizi de size katılması için davet etme konusunda tereddüt etmemelisiniz. Cinsel ilişki yaşadığınız kişinin de bedeniniz hakkında mümkün olan her bilgiyi öğrenmesinde kesinlikle büyük fayda var. Kendini tanımayan ve kendiyle ilgili olumsuz düşüncelere sahip çiftlerin cinsellikte rahat olması beklenemez.

Partnerinizle seks hayatınızın eskisi kadar heyecanlı ve zevkli olmadığını düşünüyor musunuz? Yanıtınız “evet” ise; ilişkinizin ilk zamanlarında hissettiğiniz arzuyu ve heyecanı yeniden yaşamaya ne dersiniz? İşte korlaşmış seks hayatınızı yeniden alevlendirecek; AŞK OYUNLARI 

Aşk oyunları partnerinizle birlikte yaptığınız heyecanlı, zevkli, kışkırtıcı, yaratıcı, rutini olmayan cinsel yaramazlıkları içeren şeyleri kapsar. Çiftlerin cinsel anlamda uyumsuz olduklarında cinsel sorunlar yaşayabilirler, ancak çiftlerin birbirlerinden vazgeçmek yerine cinsel yaşamlarını renklendirmek için çabalarlarsa bu sorunları yenebilirler. Cinsel fantezileri paylaşma, partnerlerin birbirlerini yeniden tavlamaları için barda randevulaşma, partnere erotik mesaj gönderme, kışkırtıcı soyunma, erotik giysiler giyme, partnerinizle köpüklü banyo yapma, farklı mekanlarda sevişme, erotik film seyretme, erotik kitap okuma, partnerinize sevgi ve şehvet dolu küçük notlar bırakma, mum ışığında şarap içip dans etme, farklı rollere bürünme, makatın uyarılması, oral aşk oyunları, yüksek seslerle ayıp sözler söyleme, partnerinize onu daima sevdiğinizi hareketlerinizle ve sözlerinizle vb. aşk oyunlarınızı deneyebilirsiniz.

GÜVEN 

Çocuklukta ve ergenlik döneminde güven duygusu zedelenme olanların öncelikle güven duygusunu yeniden kazanması gerekir. Özellikle ergenlik döneminde erkeklerin penislerini kıyaslamaları, kızların göğüslerini kıyaslamaları, abartılı porno filmler izleme, büyüklerden abartılı hikayeler duyma vb. nedenler ileriki dönemlerde bireylerin kendilerine olan güvenlerinde ciddi sarsılmalar yaşamalarına neden olabilmektedir. Kendini güvende hissetmeyen kişilerin sağlıklı ve mutlu cinsel yaşam sürmeleri mümkün değildir.

PARTNERE KARŞI SEVGİ VE SAYGI 

Sevgi ve saygı çiftin cinsel yakınlaşmasını arttırır. Birbirini okşamak, sevmek, çiçek vermek, masaj yapmak, birbirine dokunmayı arttırmak gibi çiftlerin birbirlerine fiziksel olarak sevgilerini göstermeleri gerekir. Sevgi ve saygının olamadığı bir ilişkide partnerler birbirinden uzaklaşacak, kızgınlık ve öfke artacak, cinsellik yaşansa bile görev şeklinde olacak ve bir süre sonra cinsellikten soğuma oluşacak ve cinsel sorunlar ortaya çıkacaktır.

RAHATLIK VE GEVŞEME

Cinselliğin tadını çıkarmak için ilişkiden önce gevşeme egzersizleri yapmak gün içindeki stresi alacaktır. Ayrıca kızgınlıkları unutmak için partnerin gönlünü almak ve rahatlamak çok önemlidir.

UTANÇ DUYGUSUNDAN KURTULMA 

Utanç duygusundan kurtulmak için cinsel öykü ve ayıp sözleri yazıp partnerlerin birbirine okumaları cinsel deneyimi az olan, utangaç ve çekinen çiftlerde bu teknikler çok başarılı olmaktadır.

CİNSELLİĞE İYİ KONSANTRE OLMA 

Cinsel ilişki sırasında aklınızın başka yerde olması, cinselliğe iyi konsantre olamama haz almamızı ve vermemizi engeller. Çünkü orgazm yalnızca zihninizle ilgili bir meseledir. Penis ve vajina figüran, baş rol oyuncu beyninizdir.

BESLENME VE SPOR 

Beslenme alışkanlıklarımız sadece cinsel yaşantımız için değil aynı zamanda da sağlığımız için son derece önemlidir. Beslenme alışkanlığı kadar spor yapmakta önemlidir. Bedenimizin sinir sistemi, salgı bezleri ve iç organları arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Alkol, sigara ve kafeinli içecekler cinsel hayatı olumsuz etkiler. Bu maddelerin alımı kısıtlanmalıdır.

Sonuçta önerdiğim uygulamalara rağmen sorunlarınızın devam ettiğini düşünüyorsanız ve mutlu bir cinsel yaşam istiyorsanız bir uzmana gitmekten kesinlikle çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psk. Erkan EZERCE

Psk. Erkan EZERCE
http://www.zonguldakterapi.com/psk-erkan-ezerce/
%d blogcu bunu beğendi: