0539 616 33 69

Cinsellik

Mart 15, 2012 − Yazar:Psk. Erkan EZERCE −  Cinsel Terapi − Yorum Yok Etiketler: , , , , , , , ,

Neden bazı insanlar cinsel anlamda mutsuzken diğerleri mutludur? Neden bir insan cinsellikten haz alırken diğeri haz almaz? Neden bir insan cinselliği yaşarken korku ve kaygı doluyken bir başkası inanç ve güvenle doludur? Neden bir kadın mutlu bir evlilik yapmışken kız kardeşi mutsuz ve bahtsız bir evlilik yaşar? Bilinciniz ve bilindışınızın bir yerlerinde bu sorulara cevap bulabilir misiniz? Kesinlikle evet! Doyurucu bir cinsel yaşamına sahip olmak elimizde. Bunun için öncelikle cinsellik hakkındaki önyargı ve saplantıları aşmak şart. Cinselliğe bakış açımızı değiştirmeden sağlıklı bir cinsellik yaşamamız mümkün değil.

21. yüzyılda olmamıza rağmen Türk toplumunda cinselliğe ilişkin bakış açısını hala önyargılar, ahlaki değer yargıları ve cinsel mitler ( hurafeler, uydurmalar ) belirlemektedir. Oysa cinsellik konusuna önyargılarla değil bilgiyle aydınlatılmış bir şekilde yaklaşılmalıdır. Cinsellik; çoğu zaman yasaklanır, kontrol edilmeye çalışılır ve katı kurallar içine hapsedilir, kimi zaman ise alaya alınır, ısrar edilir, teşvik edilir, hatta paranoyak ve düşmanca tavırlarla yaklaşılır. Anlayacağınız içi boşaltılmış ve çelişkilerle doldurulup ağırlaştırılmıştır. Korku, tedirginlik, güvensizlik, kaygı ve bilgisizlikle kuşatılmıştır.

Cinsellik, ilk önce kendini ve partnerini iyi tanımakla başlar. Kendisi hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmayan, kendini seven ve güvenen bir insan partnerine de bu olumlu duyguları yansıtabilir. Bu nedenle karşılıklı güven, dürüstlük, sevgi mutluluk veren cinsellikte önemli noktalardan biridir. Kişilerin birbirlerine karşı iradeli ve sorumlu davranmaları, herkesin birbirinin mahremiyetine saygı göstermelidir. Çünkü cinsellik asla sömürücü ve zorlayıcı olmamalıdır. Aksi durumlarda kişiler ve partnerleri zarar görebilirler.

Doğal bir şekilde yaşanan cinsellik; ruhsal ve bedensel bir rahatlama sağlayarak, dünyayla aramızdaki bağı güçlendirir. Bu bağ kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden cinselliğin tanımı ve anlamı da değişkendir. Kısacası cinsellik; kadın yada erkek olmak, üremek yani hayatın ve de neslin devamını sağlamak için var olan bir dürtü ve daha çok beden teması sonucu hissedilen bir mutluluk hissi ve haz duymaktır.

Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için cinsellikteki altın kuralları bilmemiz ve uygulamamız gerekir. Peki nedir bu cinsellikteki altın kurullar: Konuşma, ideal ortam, dokunma ve okşama, aşk oyunları, ön sevişme, kendini tanıma ve kendinle barışık olma, güven, partnerine karşı sevgi ve saygı, rahatlık ve gevşeme, utanç duygusunda kurtulma cinselliğe iyi konsantre olma ve beslenme ve sporu sayabiliriz.

CİSED Andı:

“Cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psk. Erkan EZERCE

Psk. Erkan EZERCE
http://www.zonguldakterapi.com/psk-erkan-ezerce/
%d blogcu bunu beğendi: