0539 616 33 69

Aile, Evlilik ve Çift Terapisi Gerektirebilecek Durumlar

Nisan 28, 2015 − Yazar:Psk. Erkan EZERCE −  Evlilik Terapisi − Yorum Yok Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Sürekli tartışma, fikir ayrılıkları üst düzeyde yaşanmaya başlamışsa! Elbette tartışmalar ilişkilerin tuzu biberi gibidir. Fakat birbirini görmeye tahammülü kalmayan, kendinizi sürekli gergin, mutsuz ve saldırgan olarak görüyorsanız, tartışmalarda birbirinize olan saygıyı yitirdiğinizi hissediyorsanız evlilik terapisine ihtiyacı var demektir. Var olan ve uzlaşma sağlayamadığınız konularda birbirinizi olduğunuz gibi kabullenmeniz ve sağlıklı iletişim tekniklerini kullanıp bir evlilik terapistin yardımıyla sonuca ulaşabilirsiniz.

Birbirinizle neredeyse hiç  konuşmuyorsanız! Bazı ilişkilerde konuşmak yerine araya duvar koymak dediğimiz şeyler yaparlar. Bunlar kısaca: bilgisayar başında, başka odalarda, telefonla oynamak, Tv de zaping yapmaktır. Susmak gerçekten işe yarayabilir, fakat bu süreklilik kazanırsa ilişkilerde kalıcı ve yıpratıcı hele gelebilir. Bazı çiftler ise; konuştukların da çocuklar üzerinden tartışma yaparlar. Çocuklarla ilgili fikir ayrılıkları üst noktadır ve ebeveyn olarak tutarsız davranışları çok fazladır. Araya duvar örmeleri kaldırıp, sessizliği bozmak, duygu ve düşüncelerinizi rahatça ifade etmede evlilik terapisti yardımcı olabilir.

Cinsellikten haz almıyorsanız! Erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozuklukları var ise cinsel terapi tekniklerine hakim bir evlilik terapisti yardımıyla sorunlarınızı açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Birbirinize güvenmiyorsanız ve Kıskançlığınızı kontrol edemiyorsanız! Güven bir ilişkinin temelini oluşturur. Eğer ilişkinizde güven yoksa kıskançlıklar, kısıtlamalar ve şüpheler peşinizi bırakmaz. Evlilik terapisti bu güvensizliğin altında yatan nedenleri fark etmenizi sağlayarak ilişkiniz de sağlıklı ilerlemelere yardımcı olabilir.

Evlenene kadar problem yaşamayan yada yaşanan problemleri görmezden gelen çiftler evlendikten sonra mutsuzluklarının ve anlaşmazlıklarının nedenini evlilik kurumuna yükleyebiliyorlar. Oysa ki küçük önlemlerle monoton bir hal alan evliliklerini tekrardan canlandırabilirler. Aşk çok güçlü aynı zamanda da emek gerektiren narin bir duygudur. Mutlu evliliklerin sırları; eşlerin birbirlerini yeniden keşfetmeleri ve baştan çıkarmalarıyla mümkündür.  Öncelikli olarak neden uzaklaştıklarının anlamaları çok önemlidir. Sonra kendilerinde küçük değişiklikler yaparak örneğin; eşlerini kimseyle kıyaslamamaları, evde kendilerine özen göstermeleri, ortak ilgi alanları için fırsat yaratmaları, eşlerini oldukları gibi kabul edip onları değiştirmeye çalışmamaları, eşlerinin sevgi dillerini keşfetmeleri, eşlerine iltifat etmeleri ve küçük sürprizler hazırlamaları gerekir.

“Çözümü eşinizle birlikte arayın!”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Psk. Erkan EZERCE

Psk. Erkan EZERCE
http://www.zonguldakterapi.com/psk-erkan-ezerce/
%d blogcu bunu beğendi: